Kamper czy przyczepa kempingowa – co lepsze?
Kamper czy przyczepa?
Wiele razy spotkaliśmy się z pytaniem, co jest lepsze, kamper czy przyczepa kempingowa? Co się bardziej opłaca kupić, czym podróżuje się bardziej komfortowo, czy też co się lepiej prowadzi? Przed takimi właśnie dylematami staje wielu z Was przed zakupem swojego pierwszego domu na kółkach. Otóż niestety musimy Was zmartwić, gdyż nie ma jednej, prostej i uniwersalnej odpowiedzi, gdyż każdy z nas jest inny i każdy z nas oczekuje czegoś innego. Zatem wybór mobilnego domu jest sprawą bardzo indywidualną, jednakże postaramy przedstawić zarówno plusy, jak i minusy obydwu z nich.
Gabaryt - czyli wymiary domu na kółkach
Zacznijmy od gabarytów czyli wielkości naszego przyszłego pojazdu. Przyczepa kempingowa i samochód kempingowy to dwa różne pojazdy, chociaż stworzone do tych samych celów, czyli do podróżowania. Zarówno pierwszy, jak i drugi typ pojazdu, mają podobne wielkości, chociaż wydaje się nam, że przyczepa kempingowa jest bardziej przestronna. Czym jest to spowodowane - otóż tym, iż w kamperze oprócz tradycyjnego wyposażenia mieszkalnego, jest jeszcze szoferka, która zajmuje jakby nie było sporą część miejsca. Z drugiej jednak strony, mamy wrażenie, iż kamper jest zdecydowanie wyższy od przyczepy i to właśnie w kamperze mamy lepszy komfort poruszania się, zwłaszcza jeśli jesteśmy wysokiego wzrostu. Jeśli chodzi o szerokość obu pojazdów, to zarówno kamper, jak i przyczepa kempingowa mają ją taką samą.
Komfort podczas jazdy
Podróż, jak sama nazwa wskazuje wiąże się z podróżowaniem, czyli przemieszczaniem się z miejsca na miejsce. Zatem teraz przedstawimy jak wygląda to w obydwu przypadkach. Zacznijmy od przyczepy - podłączona do do samochodu stanowi dość długi zestaw i bardzo często całość zestawu osiąga nawet do 12 metrów. Jazda takim zestawem zdecydowanie wymaga znacznie większych umiejętności od kierowcy, niż jazda zwykłym samochodem. Zatem przy prowadzeniu przyczepy musimy być bardzo czujni i częściej spoglądać w lusterka boczne, gdyż podczas szybszej jazdy, bądź też przy większym wietrze, przyczepa może zachowywać się inaczej niż to, jakbyśmy sobie tego życzyli. Dodatkowo boczne podmuchy wiatru są czasami tak silne, że czujemy to w samochodzie, co tym samym wpływa na komfort i bezpieczeństwo w prowadzeniu auta. Zatem biorąc pod uwagę komfort podczas jazdy, skłaniamy się do stwierdzenia, iż kamper prowadzi się lepiej. Dlaczego? Otóż po pierwsze jest bardziej odporny na podmuchy wiatru, niż w przypadku przyczepy, a co za tym idzie, jadąc kamperem nie odczuwamy tak znacząco podmuchów wiatru. Po drugie samochodem kempingowym możemy szybciej się przemieszczać, zarówno na drogach lokalnych, jak i autostradach, pod warunkiem, że jego dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 3,5t. Jeżeli DMC nie przekracza tej wagi, to dopuszczalna prędkość jest taka sama jak w przypadku samochodów osobowych. Po trzecie - jeżeli podróżujemy i jesteśmy zmęczeni to, wystarczy zjechać na pierwszy lepszy parking, zatrzymać się i przejść do tyłu bez wychodzenia na zewnątrz. Jeśli chodzi o przyczepy kempingowe, to nie na każdym parkingu możemy się zatrzymać i biwakować, ponieważ w niektórych krajach jest to po prostu niedozwolone. Zatem reasumując aspekt komfortu jazdy, to kamper jest zdecydowanie lepszy do przemieszczania się z miejsca na miejsce.
Biwakowanie na kempingu i zwiedzanie
Teraz przyjrzyjmy się biwakowaniu na kempingu i zwiedzaniu okolicy. Jeżeli dojechaliście już do celu lub przystanku Waszej podróży i chcecie zostać w tym miejscu przez kilka dni, to naszym zdaniem zdecydowanie więcej zalet ma przyczepa kempingowa. Po pierwsze - wyobraźcie sobie, że chcecie pojechać po zakupy, czy pozwiedzać okoliczne miasteczka, w których są dość wąskie uliczki. Nic trudnego jeśli posiadacie przyczepę. Wystarczy odpiąć Wasz domek, zostawić go na kempingu i samym autem pojechać tam gdzie chcecie, bez zbędnego balastu. W przypadku kampera, nie wygląda to już tak kolorowo, ponieważ gabaryty pojazdu są zdecydowanie większe, a co za tym idzie kluczenie i manewrowanie w mieście jest dość uciążliwe i może być stresujące, a przecież nie ma nic gorszego niż stresować się na wakacjach :). Dodatkowo zawsze trzeba gdzieś zaparkować a nie zapominajmy, że czasami znalezienie miejsca na zaparkowanie kampera w centrum miasta graniczy z cudem bądź też jest bardzo drogie. Po drugie wyjeżdżając kamperem, chociażby na dystans 1 kilometra - jesteście zmuszeni wszystkie rzeczy codziennego użytku pochować do szafek i pozamykać oraz wszystko zabezpieczyć tak, żeby podczas jazdy nie latało to po całym kamperze. W przypadku przyczepy kempingowej nie ma tego problemu i zostawiacie wszystko tak jak stoi. Wystarczy tylko zamknąć przyczepę, wsiąść do samochodu i w drogę. Podsumowując jeszcze raz - biwakowanie i zwiedzanie jest zdecydowanie lepsze z przyczepą.
Koszty zakupu i utrzymania
Zatem kolej na koszty. Zacznijmy od zakupu. Za który z mobilnych domów zapłacimy mniej? Który jest droższy? Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna - oczywiście za przyczepę zapłacimy mniej i nie ważne jest to, czy zdecydujecie się na zakup nowej czy też używanej. Zakup kampera, nawet tego używanego, to znaczący wydatek, na który nie każdy z nas może sobie niestety pozwolić. Zatem, jeśli dysponujemy mniejszym budżetem, to przyczepa kempingowa jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Przejdźmy teraz do kosztów utrzymania. Tutaj także wygrywa przyczepa, gdyż jej utrzymanie jest dużo tańsze biorąc pod uwagę zarówno ubezpieczenie, przeglądy techniczne, jak i same naprawy. Utrzymanie kampera to naprawdę spory wydatek, z którym trzeba się liczyć, gdyż w przeciwnym razie możemy być niemiło zaskoczeni kosztami, jakie musimy ponosić. Nie zapominajmy, iż kamper to dodatkowy samochód do utrzymania, a jako kierowcy, doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, iż koszt utrzymania auta nie należy do niskich.
Podsumowując
Na pytanie co jest lepsze: kamper czy też przyczepa kempingowa, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Analizując opinie fanów karawaningu, zarówno kamper, jak i przyczepa kempingowa, ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Zatem nie możemy zastosować tutaj metody złotego środka próbując odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko uzależnione jest od preferencji i wymagań użytkowników zarówno przyczepy, jak i kampera. W powyższym artykule przedstawiliśmy plusy i minusy każdego z nich. Jednakże pewnie spotkacie się jeszcze z wieloma innymi opiniami, o których nie wspomnieliśmy. Dlaczego? Gdyż tak wiele opinii, jak i wielu użytkowników. Jeśli posiadacie odpowiednio duże środki finansowe, jesteście bardziej mobilni oraz lubicie często przemieszczać się z miejsca na miejsce, to kamper będzie dla Was lepszym rozwiązaniem, gdyż jest bardziej elastyczny i przygotowany do drogi w bardzo krótkim czasie. Z drugiej jednak strony, za zakupem przyczepy przemawia to, iż przyczepa jest wygodniejsza i bardziej przestronna oraz zdecydowanie bardziej funkcjonalna podczas biwakowania na kempingach. Ale tak jak wspomnieliśmy powyżej, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie do lepiej kupić przyczepę kempingową czy kampera. Decyzja należy do Was i powinna być dostosowana do Waszych upodobań oraz preferencji. Często zdarza się, iż posiadacze przyczep z czasem zamieniają je na kampery i odwrotnie. Nie ukrywajmy, iż kwestia finansowa odgrywa tutaj znaczącą rolę. Jednakże bez względu na to, na co się zdecydujecie, to jednego jesteśmy pewni, nie ma nic przyjemniejszego niż podróżowanie po świecie ze swoim własnym domem na kółkach. Zatem w drogę!