ponton

Jaki ponton kupić?

jaki pontonJaki ponton kupić na wakacje? Długo zastanawialiśmy się nad tą decyzją, ponieważ zakup pontonu wiąże się z kosztami i to wcale nie małymi. Po kilku dniach, postanowiliśmy, że jednak zakupimy naszą pierwszą pompowaną łódkę. Przekonało nas to, że obecnie mamy trochę dziwne czasy z tą pandemią. Nasze plany, jakie mieliśmy na ten rok odnośnie naszych podróży zagranicznych, mogą nie dojść do skutku. Bardzo prawdopodobne, że ten rok będziemy podróżować po Polsce i z pewnością taki ponton będzie dla nas dodatkową atrakcją.

Dlaczego pompowana a nie mała aluminiowa łódka?

No właśnie! To dobre pytanie, ale odpowiedź jest bardzo prosta! To jest chyba najbardziej mobilna łódka jaką możemy sobie wyobrazić. Mieści się w bagażniku średniej wielkości auta. Rozkładanie i składanie zajmuje około 30 minut. Naszą łódź możemy zabrać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do zbiornika wodnego. Ponadto taka łódka waży zaledwie 50 kg, więc bez problemu możemy nawet sami rozłożyć i zwodować nasz pompowany balon.

Jaki ponton kupić?

Wiemy już dlaczego ponton. Teraz odpowiedzmy sobie na pytanie - Jaki ponton kupić? Przeglądaliśmy bardzo dużo ofert oraz czytaliśmy dużo opinii na ten temat. Chcieliśmy, żeby nasza pierwsza łódka była 4 osobowa i miała pełną podłogę oraz aby była solidna. Chcemy nią pływać po różnego rodzaju akwenach, a nie opalać się 5 metrów od brzegu. Dodatkowo bardzo ważną sprawą była cena. Nie chcieliśmy też zbyt dużo płacić, ponieważ kupujemy ponton do rekreacji z możliwością popłynięcia na ryby. To były nasze priorytety. Jeśli chodzi o inne cechy, to zdaliśmy się już na opinie innych użytkowników. Z opinii wywnioskowaliśmy, że kupowanie czegoś, co przypomina ponton, a tak naprawdę jest materacem z burtami do pływania, w ogóle nie wchodzi w grę. Pontony za 500 - 700 złotych, to pompowane duże zabawki, a nie łódki. Wypłynięcie czymś takim kilkadziesiąt metrów od brzegu nie będzie dobrym pomysłem.  Bezpieczeństwo najważniejsze! Więc jaki ponton kupić?

Marka Kolibri

Kolibri Ponton Decyzja zapadła. Kupujemy ponton marki Kolibri model KM 330 PP. Jak już wcześniej pisaliśmy mieliśmy kilka priorytetów. Niewątpliwie te wszystkie wyżej wymienione cechy ma właśnie pompowana łódka tej firmy. Marka Kolibri jest już na rynku od bardzo dawna i ma bardzo pochlebne opinie. Produkty tej firmy są naprawdę wytrzymałe, solidnie wykonane, wielozadaniowe oraz mają przystępną cenę. Pontony są produkowane na Ukrainie w mieście Dnipro. Materiały, z jakich są wykonane pochodzą z Niemiec. To naprawdę dobry wybór.

Wyposażenie

Jakie wyposażenie wchodzi w skład naszej mobilnej łodzi? Oprócz wspomnianego pontonu otrzymaliśmy również twardą podłogę, wiosła, pompkę, oraz zestaw naprawczy. W naszym przypadku na wyposażeniu był również elektryczny silnik o mocy 54 funtów. Do wyposażenia musimy zaliczyć również akumulator do zasilania naszego silnika.

Wyposażenie podstawowe

rozkładanie pontonuZacznijmy od pontonu. Nasz ponton zapakowany jest w duży solidny pokrowiec, który jest bardzo poręczny podczas transportu. Pokrowiec posiada zamek rozpinany przez całą szerokość oraz dodatkowo wewnątrz pokrowca znajdują się dwa pasy mocujące ponton. Niewątpliwie pasy świetnie sprawdzają się podczas składania naszego pontonu, ponieważ możemy je odpowiednio zacisnąć w taki sposób, aby nasz ponton zajmował jak najmniej miejsca.

Kolejny element naszego wyposażenia to podłoga. Zakupiliśmy ponton z pełną podłogą składaną na 4 części. Podłoga wykonana z wodoodpornej sklejki. Z góry pokryta jest specjalną matą antypoślizgową, zaś dół pomalowany jest czarną farbą. Wszystkie elementy podłogi połączone są ze sobą gumową elastyczną taśmą.

Jeśli chodzi o wiosła, to są naprawdę lekkie. Drążek wykonany jest z aluminium.  Pióro, to lekki mocny plastik, który jest bardzo dobrze wyprofilowany. Używając wioseł możemy naprawdę rozwinąć całkiem nie małą prędkość nawet przy obciążeniu 3 dorosłych osób.

Przejdźmy teraz do pompki. Jest to pompka nożna, która ma bardzo dobrą wydajność. Napompowanie wszystkich komór zajmuje nie więcej, niż 15 minut. Pompka ma dwie funkcje. Pompowania, czyli wtłaczania powietrza do środka, oraz odsysania, czyli wyciągania powietrza z pontonu. Ta druga funkcja, jest bardzo przydatna podczas składania naszej łodzi. Pompka posiada jednak wady jakie udało nam się zauważyć. Zbyt słabe łączenie rurki z pompką i pontonem. Po obu stronach rurka ma mocowanie, które lubi się odkręcać podczas pompowania.

Ostatnim elementem naszego podstawowego wyposażenia jest zestaw naprawczy. W zestawie naprawczym znajdują się łatki oraz klej. Cały zestaw zapakowany jest w małą plastikową tubę.

Wyposażenie dodatkowe

Dodatkowym elementem wyposażenia naszego pontonu jest elektryczny silnik marki Haibo, który posiada dwie plastikowe śruby z kluczem montażowym. Sam silnik wykonany jest dość solidnie, chociaż wyświetlacz, który zamontowany jest na górnej osłonie silnika nie sprawdza się najlepiej. Parametry wyświetlane na wyświetlaczu są nieczytelne i nie odzwierciedlają faktycznego stanu podłączonego akumulatora.

Drugim dodatkowym elementem jaki posiadamy, to akumulator. W naszym przypadku jest to akumulator kwasowy głębokiego rozładowania firmy Baner 100Ah. O samym akumulatorze napiszemy osobny artykuł, ponieważ  jest naprawdę wiele informacji, które trzeba wiedzieć podczas doboru akumulatora, zarówno do przyczepy jaki i silnika elektrycznego. Jedynie co możemy powiedzieć na szybko, to to, że akumulator musi być głębokiego rozładowania. Zwykły akumulator samochodowy nie nadaje się do silników elektrycznych montowanych w pontonie.

Rozkładanie i składanie pontonu.

rozkładanie pontonuZarówno rozkładanie jak i składanie jest stosunkowo proste. Nawet jedna osoba jest w stanie rozłożyć ponton w ciągu 30 minut. Jedynym problemem jaki możemy napotkać przy rozkładaniu pontonu jest prawidłowe zamocowanie podłogi. Podłoga musi dokładnie być umieszczona w gumowych rynienkach i dobrze przylegać do dna pontonu. Podłogę rozkładamy z lekko napompowanymi burtami. Zbyt dużo powietrza w burtach uniemożliwi nam prawidłowe założenie podłogi. Przy składaniu naszej łódki, podłogę składa się zdecydowanie łatwiej, niż ją montuje.

Przy składaniu pontonu bardzo ważną rzeczą jest zabezpieczenie mocowań wioseł elastyczną gąbką, która znajduje się w zestawie. Niewątpliwie uchroni nas to przed uszkodzeniem powłoki bocznej ściany naszej mobilnej łódki.

 

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie "Jaki ponton kupić na wakacje?", niewątpliwie godny uwagi jest ponton, który opisaliśmy. Zdecydowanie ma więcej zalet niż wad. Na potonie pływaliśmy po jeziorze Druglin czteroosobową rodziną i spisywał się naprawdę świetnie. W przeciwieństwie do pontonów, jakie oglądaliśmy, uważamy, że jest to prawdopodobnie jeden z lepszych pontonów, który możemy spakować do naszego bagażnika i udać się na wymarzony wypoczynek. Dlatego uważamy, że warto wydać troszeczkę więcej pieniędzy i kupić łódkę, którą nie będziemy się bali odpłynąć od brzegu. Z pewnością łódź pontonowa, to świetne rozwiązanie dla osób lubiących podziwiać piękno mazurskich jezior i rzek.  Polecamy tę formę rekreacji!

Test pontonu Kolibri z silnikiem elektrycznym

Jak wygląda ponton po 5 latach użytkowania

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *